Jak WhatsApp vydělává peníze: obchodní model a příjem?

WhatsApp je aplikace pro zasílání zpráv pro mobilní zařízení (a také software pro stolní počítače), která uživatelům umožňuje odesílat textové a multimediální zprávy, provádět hlasové a video hovory a sdílet soubory. Od svého uvedení na trh se stala jednou z nejpopulárnějších aplikací pro zasílání zpráv na světě a stala se ještě populárnější a běžnější, když ji Facebook koupil v roce 2014. Jedním z jejích hlavních prodejních míst je, že stahování ani používání aplikace není zpoplatněno. , mnohem výnosnější než placená služba.

Nyní je WhatsApp druhou nejoblíbenější službou Facebooku po vlastní hlavní platformě Facebooku. Další nejoblíbenější služby Facebooku jsou jeho platforma Messenger a Instagram. Navzdory své popularitě a skutečnosti, že je zdarma, je to produkt, který potřebuje vydělat peníze nebo se nějakým způsobem ospravedlnit, aby zůstal životaschopný. Jak tedy Facebook vydělává peníze na WhatsApp a pokračuje v něm?

Aktuální model

1. WhatsApp for Business API

První je WhatsApp pro obchodní API. API (rozhraní pro programování aplikací) se běžně vytváří pro program nebo software, který umožňuje jiným společnostem začlenit tento software do vlastních systémů. Mnoho společností používá rozhraní WhatsApp Business API k tomu, aby do svých komunikačních kanálů přineslo funkce WhatsApp. Toto je oblíbená možnost pro společnosti s velkou uživatelskou základnou a umožňuje jim komunikovat na kanálech, které tyto společnosti již používají. Společnosti jako Netflix a Uber byly první, kdo přijal toto API.

Zatímco samotná aplikace WhatsApp pro firmy je stále zdarma k použití, WhatsApp účtuje poplatky za přístup k API. Navíc do rozhraní API nainstalovali funkci, která společnosti účtuje dodatečné poplatky, pokud odpověď na zprávu zákazníka prostřednictvím API trvá dlouho (obvykle 24 hodin). To má potenciál prospět všem stranám: samotná společnost nechce platit poplatky za pozdní odpověď, koncový uživatel dostává včasné služby a WhatsApp generuje dodatečné příjmy, pokud zprávy nejsou zpracovány rychle.

U větších společností, jako je Netflix a Uber, má používání WhatsApp jako jedné z jejich platforem pro zasílání zpráv potenciál generovat pro WhatsApp velké částky příjmů. Odhaduje se, že uživatelé odešlou více než 65 miliard zpráv denně a zvládnutí byť jen zlomku tohoto objemu prostřednictvím proprietárního API by určitě vyžadovalo bránu pro obchodní využití, která by byla řízena příjmy. Tyto náklady by mohly pokrýt jednotlivé uživatele, kteří získají aplikaci zdarma, a zároveň ponechat platformu volně použitelnou, která je u většiny zákazníků tak oblíbená.

2. Klikněte na Reklamy WhatsApp

Další zdroj příjmů pochází z reklam Click to WhatsApp. Tyto reklamy se zobrazují na Facebooku a odesílají uživatele na WhatsApp. To pravděpodobně nejvýrazněji přispěje k příjmům 5 miliard dolarů, protože reklamy jsou hlavním způsobem, jak bezplatné aplikace vydělávat peníze.

Je důležité si uvědomit, že zatímco za používání aplikace byly vyžadovány poplatky za předplatné, dříve WhatsApp neměl žádné reklamy žádného druhu. To bylo ústřední v myšlení jeho zakladatelů, a dokud neprodali WhatsApp Facebooku, tuto pozici věrně zastávali. Aplikace začala zobrazovat reklamy až poté, co ji získal Facebook a zakladatelé společnost opustili. Navzdory nejlepším úmyslům kohokoli dnes většina aplikací zobrazuje reklamy v nějakém tvaru nebo formě a je obecně uznávanou obchodní praxí.

3. Zpracování plateb a převod peněz

Od 6. listopadu 2022 umožňoval WhatsApp uživatelům z indického trhu posílat peníze přes WhatsApp. Tato služba zpracování plateb je podobná službě PayPal nebo Venmo. Poté, co WhatsApp testuje a prověřuje na indickém trhu, plánuje nabídnout zpracování plateb po celém světě. To má příležitost generovat vyšší částky příjmů v budoucnosti, pokud se uživatelé rozhodnou konsolidovat svou aktivitu do jedné aplikace místo samostatné aplikace pro zasílání zpráv a odesílání peněz.

Budoucí model

WhatsApp má v současné době odhadem 2 miliardy uživatelů. Pokud má průměrný uživatel potenciál generovat 4 dolary za rok (viz vysvětlení předchozího modelu níže), vede to k příjmovému potenciálu 8 miliard dolarů. Protože generují pouze 5 miliard dolarů z oznámení a aktualizací na podnikové úrovni, mohlo by to vést ke ztrátě provozu služby.

Ve světě technologií to nemusí být nutně špatná věc. Facebook a mnoho dalších aplikací lze používat zdarma, ale kompenzují váš příjem jinými způsoby než předplatnými nebo přístupovými poplatky. Provozování produktu se ztrátou příliš dlouho však může snížit provozní zisk nebo marže. Technologické společnosti musí nadále hledat způsoby, jak financovat své služby.

Dalším klíčovým bodem k zapamatování je, že kromě prodeje vašich produktů a služeb je jedním z hlavních cílů Facebooku sběr dat o jeho uživatelích. Používají to k cílení služeb i reklam nejlepším způsobem pro každého uživatele a získání obrovské uživatelské základny, jako je WhatsApp, může mít zásadní význam při prodeji jejich dalších produktů a služeb na tak rozsáhlý trh. Zatímco uživatelé mohou aplikacím bránit ve vzájemném sdílení informací, výchozí nastavení jsou obecně ponechána otevřená, což znamená, že data a preference pro jednoho si obecně najdou cestu k druhému.

1. Oznámení ve stavové části

WhatsApp testuje spouštění reklam ve stavové části, čímž jsou reklamy ještě více přítomné než dříve. To bude fungovat téměř stejně jako reklamy na Facebooku, Instagramu a dalších populárních aplikacích.

Se sdílením údajů o uživatelích za účelem generování těchto reklam existují určité obavy ohledně soukromí, ale samotné reklamy nebudou na domovské obrazovce uživatele příliš rušivé. Celou reklamu zobrazíte přejetím nahoru.

2. Uživatelské metriky

WhatsApp začíná poskytovat balíček, který obsahuje informace o uživatelských metrikách, které jsou pro společnosti velmi cenné, pokud jde o porozumění vzorcům chování uživatelů. Tento atraktivní nástroj by kromě bezplatného přístupu k základnímu balíčku znamenal další poplatek.

3. Nakupování

WhatsApp oznámil 22. října 2022 na svém blogu, že umožní uživatelům nakupovat přímo z jejich chatu WhatsApp prostřednictvím Facebook Shops, což je online obchod spuštěný v květnu. Očekává se, že tato funkce bude k dispozici někdy v roce 2022, i když rok rychle končí.

4. Facebook hostingové služby

Také ve svém blogu 22. října 2022 společnost WhatsApp oznámila, že bude firmám nabízet služby hostování na Facebooku. To by byl vstup Facebooku do odvětví cloud computingu a nabídl by společnostem využívajícím nástroje pro zasílání zpráv o zákaznických službách možnost ukládat své zprávy na serverech největší světové společnosti pro sociální média (Facebook).

V současné době má WhatsApp pouze desítky tisíc společností, ale 175 milionů lidí komunikuje se společností každý den na WhatsApp. Očekává se, že tato nabídka bude k dispozici někdy v roce 2022. Pokud byste ji nezachytili, znamená to, že Facebook bude mít přístup ke všem datům zpráv hostovaným na jejich serverech.

5. Více poplatků pro firemní zákazníky

V nadcházejících měsících hodlá WhatsApp začít účtovat firemním zákazníkům poplatky za některé služby, které na WhatsApp používají. V tuto chvíli není veřejné, které služby zůstanou zdarma a které budou zpoplatněny.

Předchozí model: Předplatné

V původní podobě byla WhatsApp placená aplikace. Stažení stojí 1 $, poté další 1 $ za rok k použití. V té době to bylo považováno za nominální poplatek, a protože uživatelé byli ochotni zaplatit tak nízkou cenu, obchod pokračoval s tímto modelem. Jeho rostoucí popularita zvýšila nejen jeho příjem, ale také jeho podíl na trhu.

Facebook si všiml své popularity a v roce 2014 koupil WhatsApp za 19 miliard dolarů, což byl v té době jeden z největších nákupů aplikací. Brzy poté odstranil poplatky za stahování a používání za 1 $ a učinil službu zcela bezplatnou. Původní myšlenkou bylo, že spotřebitelé budou komunikovat přímo se společnostmi, které aplikaci používají, a tyto společnosti ponesou náklady namísto účtování přímých poplatků za používání spotřebitelům. Tyto poplatky se odhadují na přibližně 4 $ na uživatele za rok a potenciální celkové roční příjmy se odhadují na přibližně 5 miliard $.

závěr

WhatsApp je stále větší a lepší. Počínaje létem 2022 Forbes řekl světu, že WhatApp bude k dispozici pro iPad a uživatelé budou moci propojit čtyři zařízení k jednomu účtu pro bezproblémový přístup napříč platformami. I když právě teď přijdete o peníze, do aplikace WhatsApp se vyplatí dlouhodobě investovat. Díky stále rostoucí uživatelské základně je pro většinu uživatelů téměř nezbytný a příjmy z podnikání a reklamní příležitosti budou nadále růst.

Mluví se dokonce o interoperabilitě s možností odesílání zpráv na účty Messengeru. Až se aplikace jako WhatsApp a Facebook stanou známými, ostatní společnosti je budou pečlivě sledovat, aby se ujistily, že dokážou zachytit některé cenné informace, které se na těchto platformách nacházejí. WhatsApp je připraven to v budoucnu účinně využít.